Description
Lead-acid battery (wet-cell), 6V 185Ah (C5),
Deep-Cycle-Flooded/cycle-resistant drive battery,
measurements: ca.264x181x276mm, weight ca.28kg
ELPT connector (Embedded Low Profil Terminal)
Technical details
| Voltage: | 6V |
|---|---|
| Capacity: | 185Ah |
| Technology: | Lead acid |
| Length: | 264mm |
| Width: | 181mm |
| Height: | 276mm |
| Manufacturer: | Trojan |
| Weight: | 28kg |