Description
Lithium-thionyl chloride battery 3.6V 1200mAh 1/2AA
Measurements: 14.5x25mm, reverse polarity protected pins,
nominal current 0.5mA, max. continuous current 20mA,
Temperature range -55 to +85°C
Technical details
| Voltage: | 3,6V |
|---|---|
| Capacity: | 1,2Ah |
| Technology: | Lithium-Thionyl-Chlorid |
| Connection: | PIN |
| Width: | 14,5mm |
| Height: | 25mm |
| Manufacturer: | Tadiran |
| Weight: | 0,01kg |